• Libor Lesák
  • @lesaklibor
  • Grey YouTube Icon

Copyright ©

Libor Lesák 2020

Moderní protipovodňový systém, na kterém Libor Lesák nyní pracuje, zajistí všem klidné spaní

June 19, 2018

Přestože si většina z nás spojuje záplavy především s rozvodněnou Vltavou, nemenší nebezpečí představuje i povodí Zákolanského potoka a soustava rybníků na západ od města. Libor Lesák se svým týmem však usilovně pracuje na tom, aby svým občanům zajistil klidné spaní, a to se mu daří. Díky další dotaci, kterou pro Kralupy získal, vznikne speciální varovný protipovodňový systém, jež upozorní na hrozící nebezpečí. 

 

Právě v těchto dnech si připomínáme výročí ničivé povodně, která před pěti lety postihla naše město a způsobila opět velké škody. I když to vypadá, že jediné nebezpečí, kterému je třeba čelit, představuje pro Kralupy rozvodněná Vltava, není tomu tak. Občany a jejich majetek totiž může ohrozit i přívalová povodeň na potocíchna západ od města, a právě proto se snaží místostarosta Libor Lesák se svým týmem tento problém urychleně řešit. 

 

Již v prosinci minulého roku se podařilo vybudovat bezpečnostní přelivyna rybních v Zeměchách, které dokáží ochránit i před stoletou vodou. „V případě, že hladina příliš stoupne, přebytečná voda jednoduše odteče zpět do potoka a nebude hrozit protržení hrází,“vysvětluje Libor Lesák s tím, že původně se celá investiční akce navíc měla vyšplhat až na 4 miliony korun, nicméně výběrem dobré firmy se podařilo snížit cenu na 1,5 milionu Kč.

 

Úplně nejdůležitější však bylo, že Libor Lesák získal dotaciod Středočeského kraje, která nakonec pokryla 85 % nákladů, a nejinak je tomu i letos. „Podařilo se nám získat další dotační titul, a to konkrétně z Operačního programu Životní prostředí, ve výši 4,5 milionů korun,“uvádí Libor Lesák a dodává, že tyto finance budou použity na modernizaci varovného protipovodňového systému. 

 

Jeho součástí bude zejména instalace srážkoměrných a vodoměrných stanicdo povodí Zákolanského a Knovízského potoka. „Zároveň tyto hlásiče na jednotlivých vodních tocích, budou včas varovat občanyKralup před blížící se přívalovou povodní, umožní jim zabezpečit svůj majetek a případně se i nechat evakuovat,“ říká Libor Lesák, jehož největším přáním by bylo, aby kraj řešil povodně již na potocích a ne až v Kralupech. 

 

A právě moderní varovný systémje jednou z možných cest. Data z něj totiž skvěle poslouží při revitalizaci toku Zákolanského potoka, která v budoucnu zabrání přívalové vodě, aby se dostala až do Kralup nad Vltavou. Výměna elektrických sirén za digitální, k níž v rámci získané dotacetaktéž dojde, zase zajistí dokonalé pokrytí všech částí města varovným signálem v případě nebezpečí. Občané tak díky tomu mohou být zas o něco klidnější. 

Please reload

Our Recent Posts

Centrum Kralup se občanům představilo v novém. Nechybí ani vytoužená fontána s vodotryskem či zrekonstruovaná historická studna

February 6, 2019

Stejně jako v uplynulých letech se i tento rok mohou občané těšit hned na několik zajímavých investičních akcí. Nejen, že začne realizace multifunkční...

Měníme Kralupy k lepšímu. Parkovací dům u nádraží pomůže vyřešit potíže s dopravou a díky dotaci vyjde levně

January 30, 2019

Volte ty, kteří Vám nabízejí řešení. Rozhodujete VY!

October 4, 2018

1/1
Please reload

Tags