top of page
Vyhledat
  • odskralupy

Kralupům se daří, nemají dluhy a finanční ústavy vyslovují pochvaly. Mají zkrátka dobrého hospodáře,


Zajímá vás, jak jsou na tom Kralupy nad Vltavou s financemi, zda nemají dluhy nebo jiné problémy? V tom případě pro vás máme samé pozitivní zprávy. Město hospodaří velmi dobře, sklízí dokonce pochvaly od finančních ústavů a daří se rozvíjet investice. A jak potvrdil místostarosta Libor Lesák, který má městskou pokladnu na starosti, v roce 2018 se chystá mnoho dalších investičních akcí, na které se mohou občané těšit.

Vyrovnaný rozpočet, ideálně rozpočet v přebytku, to by si přálo každé české město. Bohužel ne vždy tomu tak je. Ani Kralupy nad Vltavou na tom nebyly vždy úplně dobře. Stačí si vzpomenout na 1. republiku a stavbu mostu T. G. Masaryka, díky kterému se město tak zadlužilo, že dlouhá léta muselo za přechod či přejezd přes řeku vybírat poplatek. Mýtný domek, jako památník v podobě turistického centra iCafé, nám tuto nelehkou dobu připomíná dodnes.

Časy se však mění, a mění se především lidé – k lepšímu. Finance v Kralupech má dnes na starosti právě místostarosta Libor Lesák, a umí to s nimi opravdu dobře. O tom svědčí nejen množství nových staveb, jako je právě zmíněné infocentrum, nové komunikace, rekonstrukce škol či sportovišť, ale i to, že rozpočet je v přebytku. „Kralupům se daří hospodařit, nemají žádné dluhy, rozvíjíme investice, a finančními ústavy jsme vedeni jako úspěšní,“ říká Libor Lesák. Zároveň však dodává, že udržet rozpočet vyrovnaný není vůbec snadné.

Stejně tak jednoduché nemusí být ani to, jak finanční záležitosti města vysvětlit občanům. „Proč trvá tak dlouho revitalizace náměstí, kdy bude hotova oprava pivovaru či proč před domem nemáme jiný chodník?“ To jsou otázky, které Libor Lesák slýchá v podstatě každý den. Bohužel i přes to, že městská kasa je vyrovnaná, na investice zkrátka nezbývá tolik, kolik bychom si rádi přestavovali.

„Z peněz, které máme na každý rok přichystané, spolknou nejvíce výdaje městských organizací, konkrétně technických služeb, kde se jedná o 9 000 000 korun,“ přibližuje situaci Libor Lesák. Zdaleka to však není všechno, další peníze jdou na provoz městského úřadu, na opravy budov ve městě, a tak dále. „Na investiční akce nám tak každoročně zbyde zhruba 50 000 000 korun,“ zdůrazňuje Libor Lesák, a to i přes to, že každoročně pro město získá řadu dotací.

A na jaké změny se mohou občané těšit příští rok? Jaké investiční akce v roce 2018 Kralupy čekají? „Především dojde k úpravě dalších venkovních ploch, týká se to především 2. a následně 3. etapy revitalizace Palackého náměstí, kde nebude chybět ani kašna, dále vzniknou nová parkoviště, dojde k rekonstrukci ulice Gagarinova, chystá se také oprava rozvodů v KD Vltava,“ vyjmenovává Libor Lesák. Samozřejmě budeme pracovat i na adaptaci pivovaru na multifunkční centrum. „Pokud vše půjde hladce, mohlo by otevřít své brány občanům již v roce 2022,“ dodává.

Chtěli byste se o kralupském rozpočtu dozvědět více? V tom případě se podívejte na rozhovor s Liborem Lesákem. Máte nějaké další otázky nebo vás napadá, co je potřeba ve městě zlepšit? Dejte Liborovi vědět. Rád se s vámi sejde, a vše v klidu proberete.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page